השתלמויות מורי דרך

השתלמויות מורי דרך בנושא נצרות

חומר למשתתפי השתלמות “יום עיון – 102 שנים לאסון העם הארמני” (לחצו כאן)

* השתלמות ארכאולוגיה ונצרות בירדן למורי דרך – יסכה הרני ודר’ צביקה צוק פברואר 2018
פרטי הרשמה יפורסמו בקרוב

השתלמויות קודמות ומידע כללי:

בנושא הנזירות:

בעקבות המסדר הכרמליטי

המסדר הכרמליטי נוסד בהר הכרמל בתקופה הצלבנית, נדד לאירופה ושם התפתח לאחד המסדרים הקונטמפלטיבים החשובים ביותר. בסיור נבקר במקום הולדת המסדר – נחל שיח, נדון בתולדות המסדר, התקנון האלברטיני והתפתחותו. נמשיך לכנסייה הלטינית של קהילת חיפה (המנוהלת ע”י הכרמליטים) סיור יסודי במתחם סטלה מריס, מנזר הכרמליטיות הסגורות, ובית הספר האיטלקי. במהלך היום יועלו הנושאים הבאים: הרפורמה של הכרמליטים היחפנים, המיסטיקה הכרמליתית, חזרת הכרמליטים לארץ הקודש ופעילותם בה, הכרות עם קדושי המסדר הכרמליטי ועם יצירתם הדתית – ספרותית.

נזירות בירושלים

הנזירות הנוצרית  בירושלים היא מגוונת ורבת פנים: נזירות סוציאלית (אפוסטולית), נזירות קונטמפלטיבית (“מיסטית”), נזירות שיתופית ונזירות אידיוריתמית (עצמאית). במהלך היום נבקר בכל סוגי המנזרים הללו: מנזרים יווניים – אורתודוכסים (על פי האפשרויות שינתנו לנו: סנט ניקולאס, סנטה קתרינה, סנט תיאודורוס, או מג’לי פניה ) בעיר העתיקה, מנזר אחיות יוסף בעיר העתיקה, מנזר סן – וינסנט בממילא, מנזר הבנדיקטיניות על הר הזיתים, מנזר העלייה הרוסי. נדון בתקנונים השונים של המסדרים, סטטיסטיקות שונות, ייעודי המנזרים והאתוסים השונים של נזירות.

 

המסדר הפרנציסקאני ושומרי ארץ הקודש – תולדות המסדר מהר ציון לסנט-סלואדור

מההר למדבר: תנועת הנזירות בין ירושלים והירדן

מהר הזיתים למנזר חריטון, מנזר חוזיבא – סנט ג’ורג’ בואדי קלט (ירידה ועליה רגלית !), ומנזר גרסימוס – דיר חג’לה.

מנזרים קתוליים בהר ובשפלה:

לטרון, אמעוס, אבו גוש, בית ג’ימאל.

מרים, פולחן וחגים:

לוח החגים הנוצרי – יום עיון

הכרת לוח השנה הנוצרי והתפתחותו לאורך ההיסטוריה, מהברית החדשה ופולחן הכנסייה הקדומה, לפולחן מורכב ולחגים שהתפתחו בתקופה הביזנטית, בימי הבניים ובימינו. יושם דגש על חגים של ארץ הקודש וירושלים במסורות המזרחיות ובמסורת הקתולים. ננתח טקסטים ליטורגיים, ונשתמש בקטעי האזנה וצפייה.

קורפוס קריסטי: חג גוף המשיח במסורת הלטינית ( 22 ביוני)

חג לטיני זה החל בימי הבניים המאוחרים באירופה, ונחגג עד ימינו בכנסיות הלטיניות ברחבי העולם. הפרנציסקנים המשמרים מסורות כנסייתיות חוגגים את החג בירושלים, ואנו נצפה במהלכו. לפני ואחרי הטקס נלמד על מקורות החג משמעותו ותפקידו בחברה הקתולית אז והיום.

חג הצלב בכנסיית הקבר (ספטמבר ומאי)

מסורת חגי הצלב בירושלים היא עתיקה ביותר ומשם הופצה לכל העולם. ביום זה נעקוב אחר המסורת הקתולית של חג הצלב בכנסיית הקבר, נצפה בליטורגיה וננתח את ההיסטוריה , הליטורגיה והתיאולוגיה של “החג הירושלמי”. את היום נסיים בהרצאות הקשורות לנושא.

“זה בני בחירי אשר בו חפצתי” – ישוע, יוחנן המטביל וחג הטבילה (18-19.1)

מסורת האפיפני בנהר הירדן – נסיעה לאתר הטבילה בנהר הירדן לחג היווני אורתודוכסי (או לחג הקופטי והסורי) צפייה בליטורגיה ודיון במקורות

ויה דולורוזה

ביום זה נעמוד על המקורות של מסורת ה”ויה דולורוזה”, התפתחותה לאורך ההיסטוריה ומנהגים הקשורים במסורת זו.

פולחן מרים ומסורת העלייה לשמיים (15 או 28 באוגוסט)

פולחן מרים ומסורת העבור ללא חטא (8 בדצמבר או 8 בספטמבר)

הערצת מרים אם האלוהים היא חוויה נוצרית אוניברסלית (למעט אצל הפרוטסטנטים), ומקומה בפולחן היומי והשנתי הוא גדול במיוחד. בסיור זה נערוך הכרות עיונית עם התפתחות מעמדה של מרים באמונה הנוצרית, התפתחות המסורות והפולחנים, הכרות עם חגי מרים והבנת מרכזיותה של ירושלים להתפתחויות אלה. במהלך הסיור נצפה בפולחן ובליטורגיה הכנסייתית של חג מרים החל ביום זה (התרדמה/ העיבור ללא חטא/ הולדת מרים) בכנסייה, ונמשיך לסיור בכנסיות הקשורות להערצתה: מטוכיון גת שמנים מול כנסיית הקבר, כנסיית קבר מרים, דורמציון ועוד.

המדונה של הר הכרמל

הערצת מרים אם האלוהים היא חוויה נוצרית אוניברסלית (למעט אצל הפרוטסטנטים), ומקומה בפולחן היומי והשנתי הוא גדול במיוחד. במקומות רבים בעולם התפתח פולחן מקומי למרים, אשר במקרים אחדים התפשט אל מחוץ למקום הולדת הפולחן. בסיור זה נערוך הכרות עיונית עם פולחני מרים בכנסייה הלטינית בכלל, במסדר הכרמלי ובחיפה – בפרט. במהלך הסיור נבקר בכנסיות של  חיפה, ובעיקר בכנסיית סטלה מאריס.

‘דרך מרים’

מבוא: דרך מרים: הצגת המיזם של משרד התיירות

הרצאה 1: מרים: ביוגרפיה על בסיס ברית חדשה ומקורות חיצוניים (אנה ויואכים: ירושלים או ציפורי, מרים בבית המקדש, הבשורה, החתונה, הביקור, המולד, ההנקה, הירידה למצרים, אמהות, כפר קנה, מרים בירושלים לפני בזמן ואחרי הצליבה, תרדמת מרים ועלייתה לשמיים: אפסוס או ירושלים)

הרצאה 2: מרים בלוח השנה הנוצרי: חגי מרים המבוססים על הביוגרפיה וחגים המבוססים על התגלויות (כגון פטימה), נצחונות (כגון קרב לפנטו) וחודש מרים (מאי).

הרצאה 3: מרים בליטורגיה: מקומה ואזכוריה של מרים במהלך המיסה, בפולחן הרוזרי, בתפילות ובשירה.

הרצאה 4: דמותה של האם במקרא: חוה, ארבע האמהות, רות ונעמי, דבורה ויעל, יהודית.

כללי:

אתרים נוצריים סביב הכנרת

טבריה ואתריה הנוצריים, התייחסות לשרידים במגדל, כפר נחום – ניתוח מקורות, דומוס גליליי – אתר נוצרי חדש של התנועה הניאו קטקומנית.

ערבים נוצרים בגליל 

ביקור בסחנין – קבר רבי יהושוע ד’סחנין, בכנסייה האורתודוכסית, בכנסייה החדשה.

ביקור בשפרעם – הכנסייה האורתודוכסית, הכנסייה האנגליקנית

ביקור בכנסייה המלכיטית ובבית הכנסת, בקברים הביזנטיים.

ביקור בעיבלין – מוסדות מאר אליאס, בכנסיות בעיבלין ובמקאם מריה בווארדי.

נושאי יום הסיור: פרישה יישובית של נוצרים בארץ

1.     מקורותיה של הנצרות הערבית

2.      מקורות תלמודיים לאוכלוסיה הנוצרית בגליל

3.     מגוון העדות הנוצריות בגליל (כגון סוגיית מקורה של הכנסייה המלכיתית)

4.     ההיררכיה הכנסייתית ומוסדות הדת בגליל

5.     סטטיסטיקות  של קיום ושל הגירה

6.      דת עממית: קדושים נוצרים בגליל

מדברים בשפתו של ישוע: כנסיות דוברות ארמית

בירושלים קיימות קהילות העושות שימוש בארמית, ולא רק בבתי המדרש והישיבות היהודיות. במהלך היום נבקר אצל המרונים, הסורים אורתודוכסים, והסורים הקתולים, ונלמד על כנסיותיהם והנוכחות של השפה הארמית בחיי הפולחן שלהם.

מנצרת לכינרת בהליכה – [נתיב “דרך הבשורה” ונתיב “מסלול ישו/ע”]

שבילים חדשים מנצרת לכפר נחום תוכננו וסומנו בזמן האחרון , ומאפשרים לאוהבי הלכת לשחזר את מסעותיו של ישו(ע) מעיר נעוריו לעיר אשר בחר לפעול בה. יוזמות אלו מרחיבות את האפשרויות של התיירות מבחינות רבות, ומאפשרות גם למורי הדרך לנצל את התשתית ההולכת ונבנית בקטעים שונים  ובמסלולים שונים. למרות שמסע רגלי אורך כארבעה ימים ולמעלה משישים ק”מ, ננסה במהלך יום אחד להציג את המסלולים ואת האפשרויות מנצרת והר הקפיצה   לתל כנרות ולכפר נחום.

נצרות ביפו – כנסיות מנזרים ומוסדות חינוך

הפטריארכיה היוונית אורתודוכסית ומנזרים יוונים בעיר העתיקה

נצרת  

כנסיית הבשורה, כנסיית המעיין, כנסיית בית הכנסת, מרכז מרים, אחיות נצרת

למתקדמים: מנזר הקלריסות, המשפחה הקדושה – דון גוואנלה, בית האבות הפרנציסקאני, בית החולים הצרפתי, המנזר הכרמליטי, הכנסייה המרונית החדשה.

ימי עיון

יום עיון – הברית החדשה: היסטוריה, תיאולוגיה ומחקר.

רבים ממורי הדרך משתמשים בברית החדשה בהקשר לאתרים בארץ הקודש. יום עיון זה נועד להרחיב את הידע  וההכרות עם החלקים הפחות מוכרים של הספר, ובעיקר ספרות האגרות, המהווה את התשתית  התיאולוגית למיליארד וחצי מאמינים בעולם. במהלך היום נדון בהתפתחות הטקסט, התפתחות המחקר לגביו ונקרא קריאה תיאולוגית וביקורתית של טקסטים נבחרים

גואל בוגד ויצאנית – הדמויות הגדולות בנצרות (יום עיון)

בסדרה זו נתוודע לדמויות שביסוד הדת הנוצרית:

יהודה איש קריות – משתף פעולה עם השטן או עם אלוהים?

יוחנן האהוב ותומאס המפקפק – את מי ישוע אהב יותר ולמה?

מרים המגדלית – האישה שנגעה ולא נגעה בישוע.

מרים הבתולה – האשה שהרתה ללא תענוג וילדה ללא כאב.

ארבעים שנה ל”נוסטרה אייטטה” (המסמך הותיקני הנוגע ליהודים מ 1965).

ב 28.10.1965, פורסם המסמך “נוסטרה אייטטה” בסופה של ועידת הוותיקן אשר שינתה את פני הקתוליות. המסמך סלל את הדרך להשקפות חדשות על יהודים ויהדות וחשיבותו מרכזית לא רק בגלל תוכנו אלא גם כיון שהנהיג בכנסיה קתולית שפת דיון חדשה.

ביום העיון נלמד את המסמך ונדון בהשפעתו במיוחד בזמן שנותיו של האפיפיור יוחנן פאולוס השני. ליום העיון יוזמן איש הכנסייה הקתולית, ושגריר לשעבר של ישראל לותיקן.

ארבעים שנה ל ” Nostra Aetate  ”  – יום עיון במסגרת האגף להכשרה מקצועית בתיירות

28.10.2005  באולם הכנסים, משרד התיירות.  מרצה ומנחה: יסכה הרני

ב – 28 לאוקטובר 1965, היום לפני ארבעים שנה, פורסם המסמך ” Nostra Aetate ” בסופה של ועידת הוותיקן אשר שינתה את פני הקתוליות. המסמך סלל את הדרך להשקפות חדשות על יהודים ויהדות וחשיבותו המרכזית לא רק בגלל תוכנו אלא גם כיון שהנהיג בכנסייה הקתולית שפת דיון חדשה.        תוכנית יום העיון

8:30 – 10:00 הרצאת מבוא: יחסי הכנסייה הקתולית עם היהדות ומנהיגיה (מהרצל) במאה ה- 20. הנסיבות לכינון ועידת הוותיקן השניה, הנושאים שנדונו והמסמכים שפורסמו. עיון במסמך ” Nostra Aetate ” על רקע המסמכים

Lumen Gentium , Dignitatis Hunmanae ו – Ad Gentes

10:15 – 11:30  מסמכים, הצהרות ומעשים בעקבות ” Nostra Aetate ” השפעת סעיף 4 במסמך ” Nostra Aetate ” על פעילות יהודית – נוצרית בארץ ובעולם, על מסמכים קתולים כלליים (1974, 1985) ומקומיים (צרפת 1973, ברזיל 1984), ועל הסכם היחסים בין מדינת ישראל והותיקן.

12:00- 13:30   דר’ דוד נויהאוז (SJ):  מבט תיאולוגי עכשווי על ” Nostra Aetate ” . הקשר בין יהודים ויהדות  בתפישה  הנוצרית של כתבי הקודש ליהודים בישראל ומדינת ישראל בהווה.

  דר’ נוויל למדן: (שגריר ישראל לשעבר בותיקן): תגובה יהודית לתוצאות ה ” Nostra Aetate ” והצעות לעתיד.     רב – שיח ודיון מסכם.

העולם הנוצרי בישראל

סקירה שיטתית של העולם הנוצרי בישראל: היסטוריה, פיזור גיאוגרפי ויחסים בין העדות השונות.

במסגרת היום העיון נעסוק באופן שיטתי במגוון העדות הנוצריות כגון: האורתודוכסים (כולל הרוסים והרומנים), הקופטים, האתיופים, הסורים, הארמנים, הקתולים (כולל האוניאטים), האנגליקנים והכנסיות הפרוטסטנטיות השונות.

חפש את האישה… בכנסייה

מעמד האישה בנצרות הוא אחר מזה ביהדות ובאסלאם. סיפורי היסוד על הדמויות הנשיות נקראו לאורך ההיסטוריה ונבנו מודלים של האישה “המופתית”. באיזה מידה שינתה הנצרות  את תפישת האישה ביחס לתרבות בה היא חיה? האם שוויון לאישה מתאפשר רק במחיר וויתור על מיניותה?   בין הנושאים:

1.    בין חוה לחוה ‘החדשה’ (מרים הבתולה) – בחירה, חטא ומיניות.

2.    “נשים תשתוקנה בכנסייה” – מה באמת אומרת הברית החדשה על מעמד הנשים?

3.    יומני המסע למזרח של נשים נחושות ואמיצות מהמאה הרביעית לספירה: פאולה ואיגריה.

4.    נזירה וקדושה עם שמונה ילדים: סיפורה של בריגיטה הקדושה, פטרונית שוודיה.

5.    לפעמים הגיל לא קובע:  כיצד קיבלו ז’אן דרק, תרז מליזייה ואחרות מעמד של קדושות?

6.    המהפיכה הפרוטסטנטית: פריצת דרך למעמד האישה או ציד מכשפות?

מפטרוס ועד פאולוס, מירושלים לרומא ובחזרה

ביום עיון זה נתוודע לדמויות המכוננות של האמונה הנוצרית: פטרוס ופאולוס – עלילותיהם, משנתם ומעמדם בעולם הנצרות. “נצעד” עימם בדרכי האימפריה וההיסטוריה, מירושלים לרומא, מבית המקדש לוותיקן, ומשם בחזרה לארץ הקודש הנוצרית. סדר הנושאים: 1. מיפו לקיסריה: שרצים וגויים והרחבת גבולות הבשורה הנוצרית בחזון פטרוס. 2. מירושלים לדמשק: סיפורו של בעל תשובה – שאול / פאולוס. 3. המוות כאמצעי שיווק: רדיפות, הוצאות להורג ופולחן המרטירים 4. מרומא הראשונה, לרומא החדשה (קונסטנטינופול) 5. מתנת קונסטנטין. 6. מפטרוס הדייג ל”מחליפו של המשיח”: עלייתה של האפיפיורות והוותיקן.     

הלחם בנצרות

הלחם ומשמעותו בנצרות, על מגוון המסורות בעדות השונות.

יום עיון – הברית החדשה מול ארון הספרים היהודי

יום עיון – הברית החדשה: היסטוריה, תיאולוגיה ומחקר.

רבים ממורי הדרך משתמשים בברית החדשה בהקשר לאתרים בארץ הקודש. יום עיון זה נועד להרחיב את הידע  וההכרות עם החלקים הפחות מוכרים של הספר, ובעיקר ספרות האגרות, המהווה את התשתית  התיאולוגית למיליארד וחצי מאמינים בעולם. במהלך היום נדון בהתפתחות הטקסט, התפתחות המחקר לגביו ונקרא קריאה תיאולוגית וביקורתית של טקסטים נבחרים

העולם האורתודוכסי : היסטוריה, תיאולוגיה, ליטורגיה

התפתחות הכנסייה האורתודוכסית – היסטוריה, פולחן האיקונות (סוגיית האיקונוקלאזם), ההיפרדות מהמערב, המיסטיקה המזרחית, הכנסייה האורתודוכסית והסטאטוס קוו, יחסי הכנסייה עם הערבים ועם מדינת ישראל.

פרושים צדוקים ואיסיים בהקשר לישוע והברית החדשה 

(יסכה הרני ופרופ’ איל רגב)  – החברה היהודית כרקע להבנת הנצרות הקדומה  

פרושים וצדוקים  [פרופ’ אייל רגב]

איסיים וכתות קומראן [פרופ’ אייל רגב]

דמויות החסידים בהשוואה לדמותו של ישוע [יסכה הרני]

השתלמויות באנגלית

The Greek Orthodox Patriarchate of Jerusalem

The oldest persisting institution in Jerusalem will be opening it’s doors to the tour guides this day. After an in-depth introduction to the history of the Orthodox Patriarchate, we shall tour the enormous compound in the Christian quarter and it’s dependencies. Among the various subjects of the day: the Byzantine heritage in Jerusalem, the Jerusalem Church under the rule of Islam and the contemporary Arab  Orthodox flock.

 The Patriarchates of Jerusalem        

An exposure to the varied Christian institutions of Jerusalem, their location, historical treasures, activities and role in the holy land.

 

Christian institutions of study and research in Jerusalem

Since the 19th century an influx of Christian institutions concentrated in Jerusalem. The fields of Biblical Archeology, Theology and others developed in these local institutions and encouraged many students to come to study here. We shall visit and learn about the more famous and veteran institutions such as JERUSALEM UNIVERSITY COLLEGE, PONTIFICAL BIBLICAL INSTITUTE, TANTUR ECUMENICAL INSTITUTE FOR THEOLOGICAL STUDIES, ECOLE BIBLIQUE ET ARCHEOLOGIQUE FRANÇAISE,  W.F. ALBRIGHT INSTITUTE OF ARCHAEOLOGY.

 

העולם האבנגלי והדרכת אבנגלים (יסכה הרני עם מרק טורנאג’, באנגלית)

MINISTRY OF TOURISM,  JULY 19TH 2012

MARC TURNAGE , YISCA HARANI

  EVANGELICAL CHRISTIANS – IDENTITY AND GUIDING

Session 1: The Heart of Evangelicals: The Bible    Moving past history and land forms and entering the cultural and spiritual world of the Bible in tours

 

Session 2: The Jewish Cultural Nature of the Galilee and Jesus of Nazareth: Evangelicals and the Faith of Jesus

 

Session 3: Jerusalem, The Final Days of Jesus:                  A Historical/Archaeological Assessment—Correcting Evangelical Myths

 

 

GUIDING PROTESTANT AND EVANGELICAL GROUPS-

 

  1. DEFINITION OF THE POPULATIONS
  2. GUIDING MODELS TO THREE REGIONS – JERUSALEM, THE DESERT AND THE GALILEE.

 

העולם האבנגלי והדרכת אבנגלים (יסכה הרני עם דר’ פול רייט, באנגלית)

סיור מגדלא

 לתוכן המלא – לחץ כאן

סיור מרים

לתוכן המלא – לחץ כאן