top of page

לפני עשר שנים נסעתי במיוחד לגרמניה על מנת לצפות בהצגת הפסיון של אובראמרגאו (Oberammergau).  זהו מקרה נדיר וייחודי בהיסטוריה של שמירת מסורת תאטרון ברציפות, מהמאה ה- 17 ועד ימינו.  מחזה הפסיון (שמקורותיו בתיאטרון מימי הביניים) מועלה מדי  עשור ע"י בני הקהילה של אובראמרגאו אשר נשבעו לקיימו כנדר והודיה על כך שנצלו ממגיפה. מאז העלאתה לראשונה ב 1633, וכיאה לנדר,  מבוצע המחזה בשלמותו, בלעדית ע"י בני הכפר אשר מוכשרים מילדות למוסיקה ולתיאטרון. לכשעצמי, הניעה אותי הסקרנות, התעניינותי בהיסטוריה, בנצרות ובתיירות נוצרית. ואמנם הייתה זו נסיעה מתגמלת: ההיסטוריה כאילו לא עצרה מלכת, אך לא קפאה על שמריה: הצגת הפסיון נמשכה שש שעות, השחקנים שיחקו, שרו וניהלו את ההפקה comme il faut .  אולם המרתק ביותר עבורי, כמי שמצויה בשיח היהודי – נוצרי, היה העיון בליברית אשר עבר שכתוב משמעותי, תוך נסיון אמיתי למתן את ההשלכות האנטישמיות של הנרטיב באמצעות הטקסט (וההצגה). ידעתי על ההקשר האנטישמי של מחזות הפסיון בכלל ושל זה בפרט ולכן הופתעתי לגלות את עומק השינויים שהוכנסו לטקסט, בין היתר בהשפעת סיור מקדים של ההפקה בישראל בשנת 2008,(!!)  וכך בין היתר, הוכנסו מספר משפטים בעברית (שמע ישראל!) ושולבו חפצי יודאיקה על הבמה.

בעוד פחות משנה, תועלה ההפקה של הפסיון באובראמרגאו, וקשה להאמין – אבל רוב הכרטיסים כבר נמכרו לפני שנתיים! מאות אלפי צופים מרחבי העולם ינהרו גם הפעם לחוות שילוב של מוסיקה, מראות, טקסט וסיפר נוצרי שבבסיסו רצון של מאמינים בחוויה אישית ואמונית.

אובראמרגאו 2020: הצגת  מחזה הפסיון הרציפה העתיקה בעולם, הזמנה למורי דרך ומתעניינים לסיור עומק בן 7 ימים בבוואריה,
בהדרכתי ובהדרכת דר' אבי בר איל,  וצפייה במחזה הפסיון באובראמרגאוו  

העיירה הקטנה אובראמרגאו ממוקמת בדרום בוואריה בין הגבעות המיוערות הנמצאות לרגלי הרי אמרגאו האלפיים. אחת לעשור למשך חצי שנה, וכמעט מדי יום,  מוצג מחזה ה"פסיון" אשר כל בני הכפר משתתפים בהצגתו ובהפקתו . הפסיון, שהצגתו נמשכת מספר שעות, הועלה לראשונה עוד ב- 1634  כהבעת תודה לאלוהים  ונציגיו על עצירת פלא של מגיפת דבר משתוללת ממש רגע לפני שהגיעה אל הכפר. המסורת נמשכת עד ימינו ובשנים של העלאת המחזה מתמלא הכפר בהמוני תיירים.  אבל לא רק -  גם בשנים 'רגילות', פוקדים אותו תיירים רבים פשוט מפני שהכפר יפה כל כך בתוך הנוף הסובב אותו.   רחובותיו מרוצפי אבנים, בתיו מעוטרים בציורי קיר מרהיבים, תריסי העץ צבועים, חנויות רבות המעוצבות להפליא והמלאות מזכרות עץ עשויות ביד אמנים בני המקום, מסעדות, בתי קפה וגלריות קטנות. . 

אני מזמינה אתכם לסיור מיוחד אשר שיאו צפייה ביחד במחזה הפסיון באובראמרגאו באוגוסט 2020. הכוונה היא ללמוד ולנתח את האירוע הנדיר הזה, ולהסתייע בהרצאות ומפגשים לפני ובזמן השהות במקום:

אני מזמינה אתכם לסיור מיוחד אשר שיאו צפייה ביחד במחזה הפסיון באובראמרגאו באוגוסט 2020. הכוונה היא ללמוד ולנתח את האירוע הנדיר הזה, ולהסתייע בהרצאות ומפגשים לפני ובזמן השהות במקום:

  1. הרצאת הכנה (התיאטרון הדתי בימי הביניים)

  2. מפגש עם ראש הועדה ליחסי יהודים נוצרים של האגודה הקתולית הגרמנית.

  3. מפגש עם גורם מההפקה או מחבריה.

 

המופע יהיה בסוף טיול של שבוע בהדרכתי, בו נסייר בכנסיות, במנזרים, באתרי העלייה לרגל  ובנופים הנפלאים של בוואריה.   

Anchor 1
Oberammergau Passion Play 2020
bottom of page