השתלמות מורי דרך לדרום מזרח תורכיה
בהדרכת שלום ינקלביץ ויסכה הרני 

10-18/10/2019

סיור בחבלים המזרחיים של אסיה הקטנה, אזור הנתון משחר ההיסטוריה לגלים של פלישות נוודים וכובשים אשר העבירו איתם השפעות תרבותיות בין מזרח למערב. הדי המאורעות הגדולים מצאו את ביטויים במקרא ובכתביהם של כותבי ההיסטוריה של העמים. האימפריה החיתית, התרבויות של מסופוטמיה, תרבות פרס והעמים התורכיים, כל אלה שלובים זה בזה ובאים לידי ביטוי בסיורנו. הסיור עובר באזורים המרתקים והמעניינים והחידקל ביותר במזרח תורכיה.

עובר באגני הפרת והחידקל ומגיע לחרן המקראית, עיר הולדתו המשוערת של אברהם אבינו, עובר באורפה בה  חי  ופעל בראשית  דרכו וממשיך  בנופים  מדהימים של  מדבר  והרי געש, לאורך גבולות סוריה, עיראק עד ימת ואן.

יום 1: טיסה לאנטקיה


בשעות הבוקר, נצא מנתב"ג בטיסה לאנטקיה (Antakya), דרך איסטנבול. עם ההגעה נבקר באנטקיה, לשעבר אנטיוכיה, בירת חבל הטאי (Hatay) השוכנת על גדות נהר אסי (Asi Nehari) הוא נהר האורונטס העתיק. נבקר במערת פטרוס המזוהה עם השליח ברנבא ופאולוס. לאנטיוכיה עבר נוצרי ארוך וייסוד הקהילה הנוצרית שם מקושר לפטרוס עצמו.  באם יותיר הזמן, נבקר במוזיאון הארכיאולוגי הגדוש בפסיפסים רומיים מרהיבים שנלקחו מאנטקיה ומחורבות דאפנה (חארבייה) הסמוכה. לינה באנטקיה.

יום 2: גזיאנטפ, הר נמרוד 


נצא צפונה לאורך החוף דרך שפלת קיליקיה אשר בשפך הנהרות  סיהאן וג'יהאן, לעבר העיר גזיאנטפ (Gaziantep). נפתח בביקור באחד מהמוזיאונים היפים בעולם: מוזיאון זאוגמה (Zeugma) – עיר רומאית השוכנת על גדות נהר הפרת. העיר הוקמה בתקופה ההלניסטית בימי יורשיו של אלכסנדר מוקדון והגיעה לשיא התפתחותה בתקופה הרומית. עבודות הפיתוח של סכר הפרת איימו להציף את האתר של העיר על עשרות פסיפסיו, משלחות של חופרים עבדו ימים כלילות להעברתם ושימורם במוזיאון החדש בגזיאנטפ. הפסיפס המרהיב ביותר הוא ללא ספק של ה"צוענייה" המלווה את דיוניסוס במסעותיו.  לינה בגזיאנטפ.

יום 3: סכר הפרת

בבוקר ניסע צפונה עד הר נמרוד (Nemrut Dag), אל אחד משיאי הטיול: אתר ממלכת הקומגנים מסוף התק' ההלניסטית וראשית התק' הרומית. ננוע ברכב מיוחד כדי לחזות ממרומי ההר 2100 מ' מעפה"י בפסלי הענק של אנטיוכוס מלך קומגנה, הנמצאים למרגלות קברו. נבקר באתר הקבורה קרקוש (Karakus) הסמוך, נחצה את יובלי נהר הפרת על גבי גשר רומי עתיק. נמשיך דרומה דרך אגן הניקוז של נהר הפרת דרך פרויקט הסכר הגדול שהציף חבלים עצומים וגרר בעקבותיו העתקתם של תושבים רבים ממקומם. לינה בעיירה קחטה (Kahta).

יום 4: אורפה, חרן, גובקלי-טפה


ביום זה נבקר בעיר סנלי-אורפה (Sanliurfa) בה חי ופעל אברהם אבינו, במידת האפשר נעלה למצודה, נבקר בבריכת אברהם הקדושה ונראה את המסגד הגדול. נמשיך ונדרים  עד לחרן (Haran) המוזכרת גם היא בהקשר למסעו של אברהם אבינו לארץ המובטחת.  נראה את המצודה ואת בתי הבוץ דמויי החרוט האופייניים לאזור, בהם חיים אנשי הכפר גם כיום.  נבקר בגובליק טפה. נמשיך לאחד האתרים המסקרנים ביותר שהתגלו בשנים האחרונות – גובקליטפה (Gobeklitepe). אתר פולחני מראשית התקופה הנאוליטית (9000 לפני הספירה) שמעמיד לבחינה מחודשת את כל הידוע לנו על חברות לקטים-ציידים. באתר פזורים מקדשים עגולים ובהם משולבים אבני גזית מונוליתיות בצורת האות T ועליהן גילופים רבים של בע"ח ואף אנשים. לינה באורפה.

יום 5: מרדין


בבוקר מוקדם נצא מאורפה וניסע ל-Darra. מבצר רומאי וכלא מרשים. נמשיך למרדין (Mardin), השוכנת בקרבת הגבול עם סוריה, וביתה של קהילה נוצרית - אשורית גדולה. ביקור באתרי העיר: במדרסות, במסגד המקומי ובבזאר הססגוני. ננסה לשלב ביקר באחד המנזרים היעקוביטים שעדיין כותבים ומדברים בארמית. לינה במרדין.

יום 6: הר נמרוד, ואן


בבוקר ניסע צפונה דרך נופים מרהיבים אל טטואן (Tatvan) משם באמצעות רכב מיוחדים ("דולומושים"), נטפס על הר נמרוד המזרחי,  הר געש אשר בתוכו נמצא אגם לוע ענקי, נחוש במי מעיין חמים המעידים על פעילות ההר ונראה את אגמי הלוע הגדולים. נמשיך לאחלט (Ahlat) בה נמצא בית קברות סלג'וקי מיוחד. נמשיך בנסיעה לאורכו של אגם ואן (Van) עד לעיר הקרויה על שמו השוכנת לחופו. לינה בואן.

יום 7: אזור ואן

בבוקר נצא לשייט אל האי אחטאמר  (Aktamar) הנמצא בדרום אגם ואן. נבקר בכנסיית הצלב הקדוש הארמנית במעוטרת סצנות מרהיבות מהתנ"ך ונשמע ע הממלכות הארמניות הקדומות. נשוב לסיור בעיר ואן (Van), נעלה למצודת העיר ונכיר את התרבות האוררטית המיוחדת שהתקיימה באזור העבר הרחוק, נבקר גם בטושפה (Tuschpa) שהייתה בירתה של הממלכה האוררטית בתחילת האלף הראשון לפנה"ס. נחזור ללינה בואן.

יום  8: אזור הר אררט, קארס
 

בבוקר נצא צפונה, בדרך נצפה בהר אררט המרשים ונעבור בנופי בזלת ציוריים ומפלי מים ליד מוראדייה (Muradiye) , נסייר במצודת איסק פשה (Ishak Pasha) מצודה מרשימה של שליט מקומי מן המאה  ה- 17. נעבור בדואוביאזיט (Dogubiazit) ולקראת ערב נגיע לקארס.

יום 9: אני הבירה הארמנית הנטושה, הביתה 


עם בוקר נצא אל העיר הנטושה אני (Ani), ששימשה כעיר הבירה של הממלכה הארמנית במאה ה-10 לספירה. נתוודע לארכיטקטורה הכנסייתית המיוחדת של הארמנים בקרבת הגבול עם ארמניה , מבנים רבים שמורים להפליא העומדים על תילם במשך מאות שנים. לאחר הסיור, העברה לשדה התעופה וטיסה ארצה.

מחיר הטיול 
המחיר לאדם בחדר זוגי בקבוצה של 30-34 נוסעים: 1795 יורו.
המחיר לאדם בחדר זוגי בקבוצה של 25-29 נוסעים: 1875 יורו.
המחיר לאדם בחדר זוגי בקבוצה של 20-24 נוסעים: 2025 יורו.
תוספת ליחיד בחדר: 215 יורו.

המחיר כולל:

טיסה בין לאומית  בקו: ת"א – איסטנבול – ת"א.

טיסות פנימיות בקו: איסטנבול- גזיאנטפ, קארס-איסטנבול.

מיסי נמל והיטל ביטחון.

לינה בבתי מלון בדרגת תיירות טובה.

כלכלה על בסיס חצי פנסיון.אוטובוס תיירים, נוח וממוזג.

אתרים ודמי כניסה כמפורט בתוכנית.

הסעות בדולמושים/מיניבוסים בהתאם לתוכנית.
דמי שתייה (טיפים).  
דמי רישום ואפשרות ביטול.   
מדריך מצוות החברה להגנת הטבע רואים עולם – שלום ינקלביץ.
מומחה לנצרות – יסכה הרני.
מדריך מקומי דובר אנגלית.

המחיר אינו כולל:

ארוחות צהרים.
ביטוח בריאות ומטען.
הוצאות בעלות אופי אישי.
שינוי ממועד הטיסה הקבוצתית.

הערות:

יש לוודא קיומם של לפחות 2 דפים ריקים וללא חותמות בדרכון, בתוקף של חצי שנה לפחות.
תכנית היום הראשון והיום האחרון עשויה להשתנות על פי לוח זמני הטיסות.
על המטיילים להביא בחשבון, שהתשתיות במזרח תורכיה בשלב התפתחות וכניסה לסטנדרט המערבי. בטיולינו אנו עושים שימוש במלונות טובים בהם נעשה שימוש בטיולים רבים שלנו בעבר ועומדים בסטנדרט המקובל בטיול מעין זה (שירותים צמודים, מים חמים, מסודרים ונקיים). רמת הדרכים משתנה בהתאם לאזורים השונים. חלקן במצב מצוין וחלקן פחות. בכל מקרה הטיול מתבצע במיניבוס\אוטובוס נוח ומרווח.
בטיסות קבוצתיות אין החברה יכולה לקבוע את שירותי התעופה השונים כגון: סוגי ארוחות, ו/או מקומות הישיבה במטוס (גם אם הוזמנו על ידנו לבקשת המטיילים) מיקום הנוסעים נקבע על ידי חברת התעופה ובאחריותה.

הרשמה במשרדי החברה להגנת הטבע רואים עולם
רחוב מנחם בגין 14 רמת גן 52700
בטל: 03-7527777     פקס:  03-7527117