top of page

הבלוג של יסכה הרני

חיפוש

פסח כהלכתו. פסחא כהלכתם.

עודכן: 3 באפר׳ 2021
מחר במוצאי שביעי של פסח אסלסל במחשבותי פעם נוספת את המילים "חסל סדור פסח כהלכתו" (בנעימה המיוחדת של בית אבא - סגנון בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם) - למרות שאת ליל הסדר חווינו וסיימנו לפני שישה ימים.

מה ישתנה הלילה (מחר) של מוצאי חג הפסח מכל הלילות? שבכל הפסחים לקחנו הכל כמובן מאליו ואלו פסח זה היה מרגש וחוויתי במיוחד, פסח בו השתחררנו מהמסיכות. עוד מחכות לנו שנים (נקווה שרק חודשים) של הליכה במדבר החיסונים והמוטציות עד הארץ המובטחת של בריאות שלמה ומלאה, אבל ממצרים החשוכה כבר יצאנו.

מחר , מוצ"ש ומוצאי שביעי של פסח, כשיסתיימו ימי החג של יציאת מצרים ויסתיים סבב זה של תקופת הפסח היהודי, דווקא אז ישירו בכנסיות הקתוליות, בחגיגיות יתרה, את מזמור השבח על יציאת מצרים הנקרא EXULTET.

המילים של המזמור ממש מדהימות:

"זה הלילה בו הוצאת מקדם את אבותינו בני ישראל ממצרים והולכתם ביבשה בתוך ים-סוף "

ממש כך... במילים אלה... כך ישיר זאת האפיפיור ברומא, וישירו זאת בירושלים ובכנסיות הקתוליות שבמצרים ועוד יוסיפו:

"ובכן, מתפללים אנחנו לפניך: נר זה אשר הקדשנו לשמך,

אורו יתמיד ולא יחסר, ויגרש את חשכת הלילה הזה."

(הסבר מלא על המזמור בהקשר לפסח ופסחא בהרצאה כאן )
כמה מתאים קטע זה של המזמור. הבה נחגוג את ההליכה אחרי עמוד אור אל ארץ בחירה, אחרי שהתנסנו בחולשה ושיעבוד - ולמרות שיש עוד דרך לצעוד וקשיים להתמודד - האופק נראה לעין.

כל אחד בחג שהוא חוגג - אבל חולקים מושגים דומים, תקוות דומות. עבורי ישוע אינו "השה ההוא האמיתי אשר בדמו מתקדשות מזוזות המאמינים" (כדברי אותו המזמור), אבל כולנו חוגגים את חווית המין האנושי ותשוקתו: שעבוד-תקוה-תפילה-גאולה.

כל הכבוד לעיתונאית הנפלאה Alessandra Buzzetti

ולצלם הנהדר Afif Hanna Amireh - חג שמח להם!!אז השנה זה היה חזק במיוחד. ומחר אחגוג כפל כפליים. גם סיום הפנדמיה וגם ממילא השביעי של פסח הוא עבורי החג החשוב ביותר (בלא להסביר או לפרט, מי שיודע- יודע).

מחר כשאספור שלושה כוכבים, יודלקו הרבה נרות ברחבי העולם היהודי והנוצרי - לא רק נרות של הבדלה בין קודש לחול, אלא יודלקו גם נרות הפסחא, עימם ייכנסו המאמינים הנוצרים לכנסיותיהם וישירו על יציאת מצרים... איזה עולם!

הנה הלינק לסרט (אני בפרק השני, החל מדקה 7)ואם ביחסי יהודים ונוצרים עסקינן (ותחפשו את הברכה ששלח היום הנשיא ריבלין לאפיפיור פרנציסקוס - מופת ליחסים של כבוד והכרה. מופת להכרזה ששותפים אנו לעולם של ערכים טובים ומשותפים!) אז הנה המלצות להכרות מעולה עם עולם הנצרות והיחסים שבין לבין:

1. סדרת סיורים בנושא נצרות עם מדריכים מעולים המתמחים בנצרות-איילת אורפז, חנה בנדקובסקי, אביב הרצליך:


2. הסמינרים שלי על הנצרות בשתוף עם פרופסורים המציגים מחקרים

"מהתנור" על אמונות וקהילות דתיות סביב הכינרת:

להרשמה לסמינר הלחם והדגים בטבחה 19-21.4להרשמה לסמינר ללכת על המים במגדלא 19-21.5


הסיור החדש לבית אברהם שעל פסגה המרהיבה ביותר שברכס הר הזיתים:
(וגם ההתנדבות לנקות ולהכשיר נקודה נופית וארכאולוגית בשתוף פעולה עם האגודה הגרמנית הקתולית - בתל כנרות מעל טבחה - טופס הרשמה והסבר כאן)

חסל סדור פסח כהלכתו!

להתראות בדרך לחג השבועות...

791 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page