top of page

הבלוג של יסכה הרני

חיפוש

סדר פסח/ סדר פסחא - דומה ושונה...

עודכן: 11 ביולי 2021

היום יום שישי, יום שישי... מחר שבת, מחר שבת, שבת ה... גדול! בכל ימי השישי, אנו שרים "היום יום שישי, מחר שבת מחר שבת – שבת קודש" (ובקיבוצים היו שרים: מחר שבת - שבת מנוחה...), אבל מחר זו שבת מיוחדת, הזוכה לכנוי "שבת הגדול". בקהילות רבות נהוג לקרוא חלק מההגדה, מתחילתה ועד לקטע המסתיים "לכפר על כל עוונותינו."

אני מתבלבלת מרוב הדמיון: הנוצרים קוראים בשם 'שבת הגדול' ליום השבת שחל לפני יום א' של התחייה (חג הפסחא!). אנחנו קוראים בשם 'שבת הגדול' ליום השבת שלפני הפסח! • הנוצרים מפרשים את אירועי הפסחא (הצליבה והתחייה) מהפרספקטיבה של כפרת עוונות. אנחנו כוללים בטקסט של ערב פסח את המילים: "לכפר על כל עוונותינו". • הנוצרים רואים את תחייתו של ישוע כ "יוֹם ה' הַגָּדוֹל וְהַנּוֹרָא" כי ישוע הוא הגואל המגשים גאולתו במותו ובתחייתו. ההפטרה ליום השבת הגדול לקוחה מפרק ג בנבואת מלאכי, ומסתיימת בבשורת הגאולה הִנֵּה אָנֹכִי שֹׁלֵחַ לָכֶם אֵת אֵלִיָּה הַנָּבִיא לִפְנֵי בּוֹא יוֹם ה' הַגָּדוֹל וְהַנּוֹרָא. ועוד היד נטויה...

בהרצאה שהעברתי השבוע במסגרת ההרצאות של יד יצחק בן צבי, הדגשתי את הקשר בין תורת הקרבנות המקראית לפרשנות הנוצרית למותו של ישוע כקרבן פסח + קרבן כפרה.


באחת השקופיות, הסתירה לצערי תמונת השעיר לעזאזל חלק ההטקסט החשוב שהתחלתי ללמד... המזמור הנוצרי החשוב של אמברוזיוס הגדול, אב הכנסייה מהמאה החמישית. אני מבקשת לתקן את החסר ולהביא בפניכם את אותו חלק של המזמור. תוך הקריאה של המילים מתוך שיר השבח לחג הפסחא (בלטינית: EXULTET), תשימו לב לביטויים: שה, דם, מזוזות, עמוד האש, יציאת מצריים...

 

כוהן :

אמת ונכון וישר להלל, בכל מאוד ליבנו ורוחנו, ולשבח בקול רינה את האל הנסתר, האב הכול יכול, ואת בנו-יחידו, אדוננו ישו המשיח. פדה פדה תחתינו את חוב אדם לאב חי-עולמים, ובחסדו מחק השה ההוא האמיתי, אשר בדמו מתקדשות מזוזות המאמינים. זה הלילה בו הוצאת מקדם את אבותינו בני ישראל ממצרים והולכתם ביבשה בתוך ים-סוף. זה הלילה בו גבר עמוד האש על חשכת החטא. זה הלילה המבדיל את המאמינים במשיח בתבל כולה מחטאות העולם ומחשכת עוון, מחזירם אל החסד ומדבקם בקדושה. זה הלילה בו ניתק המשיח כבלי מוות, וכמנצח עלה מן השאול. מה בצע בלדתנו, אלמלא זכינו לישועה! בפלאי רחמיך נטית אלינו. אין ערוך לאהבת חסדך! לפדות את עבדך מסרת את בנך!


 

כפי שנהוג לאמר בקריצת עיין: "מבולבלים? גם אנחנו..." זאת בעיקר משום שלצד המילים הנ"ל יש במזמור ה EXULTET לקסיקון מילים שאינו בולט מאד אצלנו, בוודאי שלא בהקשר של פסח: חטא קדמון, חטאות העולם, חשכת עוון...כדי לעשות סדר בבלגן, וכדי ללוות את חגיגות השבוע הקדוש של הנוצרים (איך הן יהיו בכלל? מי יהיו עשרת הנבחרים להשתתף בטקסי כנסיית הקבר הקדוש??) תוך הסברים, יזמו מירב שטיין - חלון להר ציון וחנה בנדקובסקי - מרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים -JCJCR שידורים מיוחדים:תודתי לדנצ'ו ארנון -ראש ירוק בעבור התמונות


1. הראשון בהם יתקיים ביום ראשון הקרוב 5.4.20, בשעה 17:00 ב"זום".

הנזיר הפרנציסקני- האב אלברטו פרי ואנוכי, נצפה ונסביר את טקסי השבוע הקדוש במסורת הקתולית, כולל שבת הגדול...ועל השינויים והאילוצים שמכתיבים את התנהלות הכנסיות בשנה זה. אני מזמינה אתכם להצטרף אלינו ביום ראשון הקרוב בשעה חמש אחה"צ!


2. ביום שישי 10.4.20, בחסות מירב שטיין (חלון להר ציון), נסקר את הטקסים של סוף השבוע, ועל כך יישלחו פרטים בהמשך.כדי להאזין לשיחה הצטרפו אלינו בזום


 

פינת היוזמה וההתנדבות 🙌מזה כמה חודשים שאני מגלגלת רעיון בפני חיים מ., ידיד ומורה דרך בגמלאות:

מורי דרך (בהתחלה חשבתי על גמלאים, ועכשיו בעידן הקורונה – כולם) השולטים בשפה זרה בדרגת שפת אם, ינהלו שיחות בתחומי ההדרכה עם מורי דרך ששפת ההדרכה שלהם אינה שפת אם, אבל ישמחו להשביח, לדייק ולשפר את אוצר המילים, הניסוח והמבטא.

חיים מ., למשל, דובר גרמנית מבית, והדריך עשרות שנים בשפה זו, ועל כן מכיר את המושגים הנדרשים ואת הדיוקים הראויים. במידה שישנו מורה דרך שלמד גרמנית ורוצה לשפר אותה - יקבל הזדמנות להעשיר את השפה ולדייק. לאחרונה שמעתי מסוכן נסיעות על קבוצות שהתלוננו שהמדריך לא היה ברור/שוטף/מדויק, למרות שהיה מלא רצון טוב וכנראה שופע ידע...

לא חסרות דוגמאות לטעויות משום שהמושגים בתחום ההדרכה (ומושגים דתיים בפרט) הם מאד ספציפיים. לפני הקורס בנצרות, ייתכן שמורה דרך שאינו דובר אנגלית היה מכנה את התלמידים של ישוע- pupils (במקום disciples) ואת השליחים - messengers (במקום apostles). ובכלל: האם מבטאים את ה T במילה apostles?

אז זו השיטה: נרשמים במערכת לפי שפות שרוצים ללמוד או ללמד, קובעים זמן בפגישת זום/סקייפ ומדברים על הדרכת אתר כלשהו שבוחרים מראש. מורה הדרך שדובר את השפה בדרגת שפת אם, מקשיב, מציע מושגים, עוזר להציע ניסוחים.

השפות המבוקשות בעיקר הן גרמנית, סינית, צ'כית, ספרדית, איטלקית, ויש רבים שמדריכים באנגלית ואינם יודעים שרצוי שיפור... (מורה דרך הזהיר את הקבוצה שהמדרון הוא SLOPY... הוא ידע למה הוא מתכוון ובמקרה זה גם הם, כי כולם צחקו בידידותיות. אבל לפעמים עדיף ליישר קו עם השפה התקנית. )

ויש גם מורי דרך שישמחו לשפר את העברית או הערבית שלהם!

אז קדימה, זה הזמן, ויש פה הזדמנות גדולה. אתם מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם בלינק הזה

873 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page